City Guide to Edinburgh, Scotland

City Guide to Edinburgh, Scotland

Critics’ Awards for Theatre in Scotland


By edg - Posted on 03 June 2009

Festival Theatre, Edinburgh
Event details

The annual 2009 CATS awards are will be presented in a ceremony at the Festival Theatre in Edinburgh on the evening of Sunday 14 June.

Nominations

BEST MALE PERFORMANCE:

  • Andy Clark, Darren, The Ching Room, A Play, a Pie and a Pint
  • Billy Mack, Morris Magellan, The Sound of My Voice, Citizens' Theatre
  • Billy Seymour, schoolboy, Pornography, Traverse Theatre/Birmingham Rep
  • Matthew Zajac, The Tailor of Inverness, Dogstar Theatre

BEST FEMALE PERFORMANCE:

  • Cora Bissett, Helena, Midsummer, Traverse Theatre
  • Irene MacDougall, Martha, Who's Afraid of Virginia Woolf?, Dundee Rep
  • Gabriel Quigley, Oracle and Mae, Bliss/Mud, Tron Theatre
  • Gerda Stevenson, The Lasses, O', Rowan Tree Theatre

BEST DIRECTOR:

  • James Brining, Who's Afraid of Virginia Woolf?, Dundee Rep
  • David Leddy, Sub Rosa, Fire Exit/Citizens' Theatre
  • Matthew Lenton, Interiors,
    Vanishing Point/Napoli Teatro Festival Italia/Mercadante Teatro Stabile
    di Napoli/Traverse Theatre in association with Lyric Hammersmith and
    Tron Theatre
  • Jemima Levick, Beauty and the Beast, Dundee Rep

BEST ENSEMBLE:

  • Architecting, The TEAM/National Theatre of Scotland
  • Cockroach, Traverse Theatre/National Theatre of Scotland
  • The Drawer Boy, Tron Theatre
  • Interiors, Vanishing Point/Napoli Teatro Festival Italia/Mercadante Teatro Stabile
    di Napoli/Traverse Theatre in association with Lyric Hammersmith and
    Tron Theatre

BEST NEW PLAY:

  • David Leddy, Sub Rosa, Fire Exit/Citizens' Theatre
  • David Greig/Gordon McIntyre, Midsummer, Traverse Theatre
  • Sam Holcroft, Cockroach, Traverse Theatre/National Theatre of Scotland
  • Simon Stephens, Pornography, Traverse Theatre/Birmingham Rep'

BEST PRODUCTION FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE:

  • Beauty and the Beast, Dundee Rep
  • Liar, TAG/Sounds of Progress
  • Peter Pan, Visible Fictions/Children's Theatre Company, Minneapolis
  • Rudolf, Andy Manley/MacRobert

BEST DESIGN:

  • Jamie Harrison and Candice Edmunds (design), Simon Wilkinson (lighting), Anna Scatola (puppet maker), Slick, Vox Motus/Tron Theatre
  • Stewart Laing, Les Parents Terribles, Dundee Rep
  • Alex Lowde (set) and Chris Davey (lighting), Beauty and the Beast, Dundee Rep
  • Jason Southgate (set) and Graham Sutherland (lighting), The Sound of My Voice, Citizens' Theatre

BEST USE OF MUSIC AND SOUND:

  • Seylan Baxter, Lillias Kinsman-Blake and Rachel Newton, The Lasses, O', Rowan Tree Theatre
  • Paddy Cunneen, Waltz of the Cold Wind, A Play, a Pie and a Pint
  • David Paul Jones and Zoey Van Goey, Dolls, Hush Productions/National Theatre of Scotland
  • Gordon McIntyre, Midsummer, Traverse Theatre

BEST TECHNICAL PRESENTATION:

  • 4.48 Psychosis, Sweetscar/Cumbernauld Theatre/Tramway
  • Peeping at Bosch, Mischief La Bas/National Theatre of Scotland
  • Slick, Vox Motus/Tron Theatre
  • Sub Rosa, Fire Exit/Citizens' Theatre

BEST PRODUCTION:

  • Beauty and the Beast, Dundee Rep
  • Interiors,
    Vanishing Point/Napoli Teatro Festival Italia/Mercadante Teatro Stabile
    di Napoli/Traverse Theatre in association with Lyric Hammersmith and
    Tron Theatre
  • Midsummer, Traverse Theatre
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?, Dundee Rep
  • Sub Rosa, Fire Exit/Citizens' Theatre

Tickets

Tickets priced £15 (including entertainment, wine and light
refreshments), are available In person at 13/29 Nicolson Street,
Edinburgh EH8 9FT; by telephone on 0131 529 6000; and online via
www.eft.co.uk/book_tickets

Tags